ČECHÁK, Petr. Ochrana identity společnosti a bránící se demokracie (Protection of the Identity of Society and Militant Democracy). In Viktor Porada, Eduard Bruna. Bezpečná Evropa 2018. 1st ed. Praha: VŠFS. p. 313-320. ISBN 978-80-7408-185-9. 2019.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Ochrana identity společnosti a bránící se demokracie
Name in Czech Ochrana identity společnosti a bránící se demokracie
Name (in English) Protection of the Identity of Society and Militant Democracy
Authors ČECHÁK, Petr.
Edition 1. vyd. Praha, Bezpečná Evropa 2018, p. 313-320, 8 pp. 2019.
Publisher VŠFS
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50501 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW Sborník z konference
Organization unit University of Finance and Administration
ISBN 978-80-7408-185-9
Keywords (in Czech) tolerance, svoboda politické soutěže, liberální demokracie, bránící se demokracie, politická korektnost, Böckenfördovo diktum, identita a koheze společnosti
Keywords in English tolerance; free political competition; liberal democracy; militant democracy; political correctness; Böckenförde dilemma; identity and cohesion of society
Tags AR 2018-2019, cervenec_2019_o, xD2
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Ing. Dominika Moravcová, učo 21787. Changed: 15/5/2019 09:15.
Abstract
S pojmem liberální demokracie jsou spojeny požadavek tolerance, který je podmínkou existence svobodné politické soutěže, a ochrany individuální svobody. Omezení svobody zde je možné, ale pouze tehdy, pokud k tomuto je dán dostatečný důvod, který by toto omezení ospravedlnil. Svoboda politické soutěže však nemůže být neomezená. Liberální demokracie tak nepřipouští toleranci vůči tomu, jehož vlastní intolerance by ohrožovala samotnou podstatu a zachování svobodné politické soutěže či svobody obecně. Je tedy připuštěno omezení svobody v zájmu její vlastní ochrany. Tato snaha o sebezáchovu liberální demokracie se promítá v institutu tzv. bránící se demokracie. Otázkou, která se v současné době musí být zodpovězena, je, do jaké míry je možno v liberální demokracii přistoupit k omezení svobody v souvislosti s potřebou ochrany identity společnosti a tím i její koheze. Přípustnost takovýchto omezení, pokud by se ukázala nezbytná, by však bylo možno z konceptu bránící se demokracie dovodit.
Abstract (in English)
The notion of liberal democracy is linked to the requirement of tolerance, which is a condition of free political competition, and the protection of individual freedom. Restrictions of freedom are possible, but only if there is a sufficient reason to justify such restrictions. However, this freedom cannot be unrestricted. Liberal democracy does not permit for tolerance to the one whose own intolerance would jeopardize the very essence and preserve free political competition or freedom in general. A restriction of freedom is thus allowed in the interests of its own protection. This effort for self-preservation of liberal democracy is reflected in the concept of so-called militant democracy. The question that needs to be answered at this time is to what extent liberal democracy is allowed to limit freedom in connection with the need to protect the identity and cohesion of society. The admissibility of such restrictions, if it proves necessary, would be possible to deduce from the concept of military democracy.
PrintDisplayed: 19/4/2024 19:18