STRAUS, Jiří, Zdeněk SADÍLEK a Jiří JONÁK. Příspěvek k identifikaci osoby podle dynamického stereotypu chůze – vliv obuvi na lokomoci. In Straus Jiří, Bruna Eduard. Trestně právní a kriminalistické apsekty dokazování. Praha: Vysoká škola finanční a správní, a. s. s. 291-318. ISBN 978-80-7408-191-0. 2019.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Příspěvek k identifikaci osoby podle dynamického stereotypu chůze – vliv obuvi na lokomoci
Název česky Příspěvek k identifikaci osoby podle dynamického stereotypu chůze – vliv obuvi na lokomoci
Název anglicky Contribution to the identification of a person according to the dynamic stereotype of walking - the effect of footwear on locomotion
Autoři STRAUS, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí), Zdeněk SADÍLEK (203 Česká republika, domácí) a Jiří JONÁK (203 Česká republika).
Vydání Praha, Trestně právní a kriminalistické apsekty dokazování, od s. 291-318, 28 s. 2019.
Nakladatel Vysoká škola finanční a správní, a. s.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW URL
Kód RIV RIV/04274644:_____/19:#0000514
Organizační jednotka Vysoká škola finanční a správní
ISBN 978-80-7408-191-0
Klíčová slova česky Identifikace, kriminalistika, forenzní biomechanika
Klíčová slova anglicky Identification; criminology; forensic biomechanics
Štítky AR 2019-2020, RIV_2020, unor_2020_o, xD2
Změnil Změnil: Bc. Jan Peterec, učo 24999. Změněno: 9. 4. 2020 11:33.
Anotace
V článku se autoři zabývají možností identifikace osob podle dynamického stereotypu lokomoce člověka, jedná se nový pohled na identifikaci osoby podle funkčních a dynamických znaků. Identifikace osob podle chůze je nová biometrická charakteristika a výzkum ukazuje, že je možné pohyb osoby popsat křivkami pohybu vybraných kloubů. Autoři provedli řadu měření na souboru mužů a žen a studovali změny v chůzi v závislosti na obuvi. V experimentu byla provedena analýza pohybu v boční rovině těla. Autoři jsou si vědomi faktu, že na pohybu těla při chůzi se podílí řada faktorů, které nelze zcela přesně postihnout všechny najednou. Čím podrobnější analýza se provádí, tím více různých faktorů hraje roli. Může to být řada vnitřních i vnějších faktorů, například psychický stav osoby, fyzický stav, ovlivnění léky, alkoholem, nesením zátěže, vnějšími podmínkami prostředí, stavem podkladu atd. Jedním z velmi významných faktorů, na který se autoři zaměřili, je obuv osoby. Takto vzniklé podklady posloužily pro sestrojení průběhů identifikačních křivek v předozadní rovině pohybu. Pozornost byla pro případné jednoduché zpracování v kriminalistické a forenzní praxi zaměřena pouze na tři klouby dolní končetiny, a to na kyčelní, kolenní a hlezenní kloub. Analýzou kinematiky pohybu byly zjištěny významné rozdíly v lokomoci různých osob, ale také významné rozdíly dané použitou obuví.
Anotace anglicky
The article deals with the possibility of identifying people according to the dynamic stereotype of human locomotion; it is a new perspective on the identification of a person according to functional and dynamic characters. Walking Identification is a new biometric characteristic and research shows that the movement of a person can be described by curves of movement of selected joints. The authors made a series of measurements on a set of men and women and studied the changes in walking depending on footwear. In the experiment, an analysis of the movement in the lateral plane of the body was performed. The authors are aware of the fact that a number of factors contribute to the movement of the body while walking, and it is not possible to accurately cover them all at once. The more detailed the analysis is, the more different factors play a role. It can be a number of internal and external factors, such as the mental state of a person, physical condition, medication, alcohol, load bearing, environmental conditions, ground condition, etc. One of the most important factors the authors have focused on is the person's footwear. The background materials used to create the waveforms of the identification curves in the antero-posterior plane of movement. Attention was paid only to the three joints of the lower limb, the hip, knee and ankle joint, for possible simple processing in forensic and forensic practice. By analyzing the kinematics of the movement, significant differences were found in locomotion of different persons, but also significant differences given by the shoe used.
VytisknoutZobrazeno: 28. 3. 2024 22:05