KUBÍČKOVÁ, Dana. K součaným problémů výkladu účetnictví (Contemporary Problems of Accounting Education). In SVŠES, Praha. Trendy ve výuce účetnictví na vysokých školách neuniversitního směru. Praha: SVŠES, Praha, 2004, p. 43-47. ISBN 80-86744-10-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name K součaným problémů výkladu účetnictví
Name in Czech K součaným problémů výkladu účetnictví
Name (in English) Contemporary Problems of Accounting Education
Authors KUBÍČKOVÁ, Dana.
Edition Praha, Trendy ve výuce účetnictví na vysokých školách neuniversitního směru, p. 43-47, 5 pp. 2004.
Publisher SVŠES, Praha
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
Organization unit University of Finance and Administration
ISBN 80-86744-10-8
Keywords (in Czech) Mezinárodní účetní standardy, Výuka účetnictví, České účetní standardy
Keywords in English International accounting standards, Accounting education, Czech accounting standards
Tags POZNÁMKA
Changed by Changed by: Ing. Dominika Moravcová, učo 21787. Changed: 6/4/2020 10:14.
Abstract
Změny, k nimž dochází v účetnictví, jsou obvykle charakterizovány jako snižování přísné centrální regulace účetnictví a růst samostatnosti účtujících jednotek při řešení účetní situací. Jako hlavní projev této tendence je uváděna směrná účtová osnova a požadavek jejího dopracování do účtového rozvrhu dle podmínek účetní jednotky, zrušení stanovených postupů účtování a mnohé další. Tento fakt přináší nové podmínky a otázky do výkladu účetnictví na všech typech a úrovních škol: jak přistupovat k výkladu účetnictví, co z problematiky účtování učit, jak vykládat účetní řešení jednotlivých oblastí. Nad těmito a dalšími otázkami se zamýšlím ve svém příspěvku.
Abstract (in English)
Changes in accounting are typically characterized as reducing strict central accounting regulation and increasing the autonomy of accounting entities in dealing with accounting situations. The main manifestation of this trend is the indicative chart of accounts and the requirement for its completion in the accounting schedule according to the conditions of the entity, the abolition of established accounting procedures and many others. This fact brings new conditions and questions to the interpretation of accounting at all types and levels of schools: how to approach the interpretation of accounting, what to teach in accounting issues, how to interpret accounting solutions of individual areas. These and other issues are discussed in my paper.
PrintDisplayed: 3/5/2024 15:36