N_POFVS Practical Issues of Functioning of Public Administration in the Czech Reality and EU

University of Finance and Administration
Summer 2024
Extent and Intensity
0/2/0. 3 credit(s). Type of Completion: z (credit).
Guaranteed by
prof. RNDr. René Wokoun, CSc.
Department of Regional Development and Public Administration – Departments – University of Finance and Administration
Contact Person: Mgr. Kateřina Franců
Prerequisites
There are no prerequisites for this course.
Course Enrolment Limitations
The course is offered to students of any study field.
Course objectives (in Czech)
Předmět obsahuje poznatky z praktického fungování veřejné správy v ČR, její struktury, organizace, řízení, rozhodování. Součástí předmětu jsou též aspekty fungování veřejné správy v EU. Kurs poskytuje studentům přehledné, a zvláště praktické informace o vývoji a fungování veřejné správy v ČR a v Evropské unii. Posluchači se seznámí s úvodními teoretickými otázkami a zejména s praktickými aspekty fungování veřejné správy (obecně a zejména ve vztahu k místním a krajským samosprávám); s jejich hospodařením a správou; se subjekty, s rozhodováním a vztahy; s organizační výstavbou veřejné správy, s veřejnou službou a rolí úředníků ve veřejné správě. Dále se posluchači seznámí s problematikou úkolů a cílů veřejné správy, s rozhodováním uvnitř tohoto systému a s fenoménem efektivnosti veřejné správy. Posluchači se též seznáme s relevantními aspekty těchto témat ve vazbě na EU. Budou využívány relevantní případové studie z praxe. Pozornost je zaměřena na úkoly, kompetence a strukturu jednotlivých úrovní a institucí veřejné správy, včetně forem rozhodovacích procesů. Po jeho absolvování má být student schopen využít získané poznatky zejména v oblasti místní a regionální správy ve správní praxi.
Learning outcomes (in Czech)
Student bude po absolvování předmětu schopen řešit úkoly na úrovni rozhodovacích procesů v rámci územní samosprávy v ČR i institucí EU. Student bude schopen využít získané poznatky zejména v oblasti místní a regionální správy ve správní praxi. Předmět je zaměřen na problematiku řízení ve veřejné správě, a to zejména obcí, měst, krajů a jimi zřízených či založených organizací či společností. Student si osvojí praktické znalosti fungování systému managementu ve veřejné správě (zejména měst, obcí, krajů a jejich organizací) včetně mnohých specifik, úskalí, příkladů, dobrých praxí i chyb. Též získá základní přehled o metodách, nástrojích a technikách různých druhů řízení ve veřejné správě a si osvojí praktické znalosti interního fungování systému řízení veřejné správy. Znalost fungování institucí a způsobů jejich řízení vytváří spolu s dalšími předměty předpoklady pro celistvé pochopení problematiky řízení měst, obcí a regionů a jejich organizací. Z hlediska kompetencí bude prohlubováno myšlení v souvislostech, analytické myšlení, týmová práce, kritické myšlení, komunikační a prezentační dovednosti. Student po absolvování předmětu bude schopen orientace v současných aktuálních problémech a tématech fungování veřejné správy, zejména územní samosprávy. Seznámí se se základními řešenými okruhy a přístupy, především pomocí teoretického vstupu a zejména případových studií.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Pojem a charakteristika veřejné správy, subjekty veřejné správy v ČR. Organizace veřejné správy – státní správa, územní samospráva (obce, kraje), přenesený výkon státní správy včetně praktických problémů s přenesenou působností.
  • 2. Reformy a modernizace veřejné správy v ČR a EU. Úkoly a cíle veřejné správy – pojetí, obsah a systematika úkolů veřejné správy, transformace úkolů veřejné správy do organizačních. Případové studie.
  • 3. Specifika řízení ve veřejné správě, plánování úkolů veřejné správy, problémy plynoucí z nárůstu úkolů. Případové studie.
  • 4. Řízení lidských zdrojů ve veřejné správě. Zaměstnanci ve veřejné správě, problematika korupce a etiky. Povinnosti vedoucích zaměstnanců/úředníků ve veřejné správě, kontrolní mechanismy, systém finanční kontroly, případové studie.
  • 5. Efektivnost a dostupnost veřejné správy – praktické problémy.
  • 6. Řízení různých typů organizací – obec, město, mikroregion, kraj, příspěvkové organizace, obchodní společnosti založené obcí. Případové studie.
  • 7. Správná komunikace a participace veřejnosti s územní veřejnou správou. Případové studie.
  • 8. Profil města, obce, regionu, SWOT analýza, analýza rizik, strategická vize. Akční plány a programy, projekty ve veřejné správě. Případové studie.
  • 9. Role územní veřejné správy v podpoře implementace lokálního a regionálního rozvoje. Případové studie.
  • 10. Meziobecní spolupráce. Případové studie.
  • 11. Podpora a rozvoj pracovních příležitostí v regionech. Případové studie.
  • 12. Vybrané otázky fungování územní samosprávy ve vybraných zemích Evropské unie. Případové studie.
Literature
    required literature
  • Jetmar, Marek a kol. „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“, monografie, Kancelář pro projekty a vzdělávání, Svaz měst a obcí České republiky Praha, 2015, 1. Vydání ISBN: 978-80-906042-2-3.
  • Ochrana, F., Půček, M. (2011). Efektivní zavádění a řízení změn ve veřejné správě. Praha: Wolters Kluwer, 246 s. 978-80-7357-667-7.
  • Pavlík, M. a kol. (2014). Jak úspěšně řídit obec a region. Cíle, nástroje, trendy, zahraniční zkušenosti. Praha: Grada, 160 s. ISBN 978-80-247-5256-3.
  • Pavlík, M. REGIONY BUDOUCNOSTI – spolupráce, bezpečí, efektivita. Inspirace pro rozvoj měst a regionů s příklady dobré praxe, nakladatelství Grada Publishing' a.s. 2019. 224 s. ISBN 978-80-271-1310-1.
  • Wokoun R., Mates P. (eds.): Management regionální politiky a reforma veřejné správy. Linde Praha a.s., 2006, 352 s. ISBN 80-7201-547-8.
  • Wokoun R., Mates P., Kadeřábková J. a kol.: Základy regionálních věd a veřejné správy. Nakladatelství Aleš Čeněk, Plzeň, 2011, 474 s. ISBN 978-80-7380-304-9.
    recommended literature
  • Ježek, J. a kol. (2015). Strategické plánování obcí, měst a regionů. Vybrané problémy, výzvy a možnosti řešení. Praha: Wolters Kluwer, 216 s. ISBN 978-80-7552-263-4.
  • Kouřilová, J., Květoň, V., Pělucha, M., Wokoun, R.: Synergie vztahu město-venkov. 1. vyd. Praha: Alfa Nakladatelství, 2012. ISBN: 978-80-87197-44-8.
  • Pělucha, M., Kouřilová, J., Květoň, V., Říhová, G., Silovská, H., Vyskočil, V., Wokoun, R.: Venkov na prahu 21. století: venkov a jeho rozvoj na přelomu milénia, územní dopady znalostní ekonomiky na venkov, souvislosti vztahů měst a venkova v globalizova
  • Pavlík, M. a kol.: Podpora lokální ekonomiky – využití skrytých potenciálů v regionech. 1. vydání. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2016. 228 s. ISBN 978-80-7552-390-7 (brož.), ISBN 978-80-7552-391-4 (e-pub).
  • PŮČEK, M., OCHRANA, F. a kol. (2009): Chytrá veřejná správa. Kohezní politika. Ministerstvo pro místní rozvoj, česká a anglická verze, 200 s.
Teaching methods
Teaching methods: lecture. Preparation of a brief mini-presentation on a given topic: students choose the topic of a brief mini-presentation in the first tutorial, which they will present in the second part of the course, the topic will be related to current issues of public administration. The student can consult the topic with the teacher, consultations can take place via e-mail correspondence. Submission of the presentation is a condition for granting credit and registering for the paper. Passing the final test.
Assessment methods
Course completion: Credit
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
Information on the extent and intensity of the course: 12 hodin KS/semestr.
The course is also listed under the following terms Summer 2023.
  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.vsfs.cz/course/vsfs/summer2024/N_POFVS