VSFS:D_TFT Teorie finan. trhů a analýza - Informace o předmětu
D_TFT Teorie finančních trhů a analýza jejich stability
Vysoká škola finanční a správníléto 2025
- Rozsah
- 2/0/0. 12 hodin KS/semestr. 10 kr. Ukončení: DZk.
- Garance
- prof. Dr. Ing. Jan Frait
Katedra financí (FES, KF) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Dita Egertová - Předpoklady
- D_FIR Finanční instituce a jejich řízení
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je vysvětlit chování finančních trhů a procesy akumulace rizik pro finanční stabilitu jednotlivých finančních institucí i finančního systému jako celku. Dále analyzovat determinaci nerovnovážných makroekonomických trendů vedoucí ke zranitelnosti finančních systémů a jejich náchylnosti ke krizím. Předmětem se zabývá i modelováním a prognózováním šoků na finančním trhu a finančních krizí, vztahem měnové politiky, úvěrové dynamiky a cen aktiv, analýzou integrace finančních trhů a regulací finančních trhů s důrazem na makroobezřetnostní politiku. Cíl předmětu platí i pro kombinované studium.
- Výstupy z učení
- Student bude po absolvování předmětu schopen: - porozumět rozdílu mezi idiosynkratickými a systémovými riziky; - rozumět vývoji finančního cyklu a implikacím tohoto cyklu pro řízení rizik ve finančních institucích; - identifikovat znaky nárůstu cyklických a strukturálních zdrojů systémových rizik; - rozumět nástrojům makroobezřetostní politiky a jejich potenciálním dopadům; - rozumět podstatě a způsobu provádění zátěžových testů v různých sektorech.
- Osnova
- 1.Finanční stabilita, finanční zranitelnosti a makroobezřetnostní politika. 2.Časová dimenze systémového rizika - procyklické chování finančního systému. Úvěrové riziko a procyklické efekty účetních standardů. 3. Mezinárodní a evropská architektura mikro- a makro-obezřetnostní regulace a dohloedu a jejich reakce na idiosynkratická a systémová rizika. 4. Úvěrový cyklus, úvěrové rizika proticyklická kapitálová politika. 5.Průřezová dimenze systémového rizika - propojení a vzájemné expozice mezi institucemi a segmenty finančních trhů. 6.Indikátory zranitelnosti finančního systému a zátěžové testování finančního sektoru. 7. Svrchované riziko – zvláštní postavení vládních dluhopisů v bilancích a v regulaci finančního trhu, svrchované krize. 8.Tržní a bilanční likvidita, zátěžové testování likvidity. 9.Trhy nemovitostí a jejich ceny jako významný zdroj finančních rizik. 10. Měnová politika, ceny aktiv, rizika pro finanční stabilitu. Koordinace měnové a makroobezřetnostní politiky. 11. Nekonvenční měnové politiky a jejich vliv na chování finančních trhů. 12. Měnové kurzy, vnější nerovnováhy a rizika pro finanční stabilitu.
- Literatura
- povinná literatura
- JUSELIUS, M., BORIO, C., DISYATAT, P., DREHMANN, M. (2016): Monetary policy, the financial cycle and ultra-low interest rates. Bank for International Settlements, Working Papers No 569, July 2016
- Mencía, J., Saurina, J.: Macroprudential policy: objectives, instruments and indicators. Occasional Paper no. 1601, Banco de Espana, 2016.
- doporučená literatura
- FRAIT, J., KOMÁRKOVÁ, Z., (2011): Macroprudential Policy and Its Instruments in a Small EU Economy. Czech National Bank Research and Policy Note, RPN 3/2012.
- KOMÁREK et al. (2013): Money, pricing and bubbles. Series of Advanced Macroeconomic Issues. Faculty of Economics, Technical University Ostrava.
- KOMÁRKOVÁ, Z. - FRAIT, J. - KOMÁREK, L. (2013): Macroprudential Police in a Small Open Economy. Series of Advanced Macroeconomic Issues. Faculty of Economics, Technical University Ostrava.
- BCBS (2010): Basel III: A Global Regulatory Framework for More Resilient Banks and Banking Systems. Basel Committee on Banking Supervision.
- BORIO, C. (2012), “The financial cycle and macroeconomics: What have we learnt?”, Bank for International Settlements Working Paper 395.
- DREHMANN, M., BORIO, C., TSATSARONIS, K. (2012). ‘Characterising the financial cycle: don't lose sight of the medium term!’ Working Paper No. 380, BIS
- BRUNNERMEIER, M. et al. (2009): The Fundamental Principles of Financial Regulation. Geneva Reports on the World Economy 11. International Center for Monetary and Banking Studies, January.
- CGFS (2010): Macroprudential instruments and frameworks: a stocktaking of issues and experiences. Report published by the Committee on Global Financial Systems, BIS, May 2010.
- FRAIT, J., KOMÁRKOVÁ, Z. (2013): Loan loss provisioning in selected European banking sectors: Do banks really behave in a procyclical way? Czech Journal of Economics and Finance 63, No. 4, pp. 308-326.
- FRAIT, J., MALOVANÁ, S. TOMŠÍK, V.: Základní cíle centrální banky a interakce měnové a makroobezřetnostní politiky při jejich dosahování. Zpráva o finanční stabilitě 2014/2015, str. 108-118.
- FRAIT, J. ET AL. (2017): Post-crisis banking regulation and its potential impacts in small open economies, EUROPRESS, Praha: University of Finance and Administration.
- GERŠL, A.-SEIDLER, J. (2011): Nadměrný růst úvěrů jako indikátor finanční (ne)stability a jeho využití v makroobezřetnostní politice. Zpráva o finanční stabilitě 2010/2011. Česká národní banka, červen, ss. 111-121
- HLAVÁČEK, M., KOMÁREK, L. (2009): Housing Price Bubbles and their Determinants in the Czech Republic and its Regions. CNB WP 12/2009.
- IMF (2011): “Macroprudential Policy – An Organizing Framework.” IMF Policy Paper, International Monetary Fund, March 2011
- Houben, A., Nijskens, R., Teunissen, M., eds.: Putting Macroprudential Policy to Work, DNB Occasional Studies 1207, Netherlands Central Bank, Research Department., 2014
- neurčeno
- www.vsfs.cz/knihovna ;www.knihovna.vsfs.cz/info/volne_eiz.html;IS VŠFS → osobní administrativa → ProQuest
- Výukové metody
- Výuka probíhá formou přednášek v prezenčním studiu a formou skupinových konzultací v kombinovaném studiu. Studentům, kteří nesplní požadavky na účast ve výuce, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
- Metody hodnocení
- Předmět je zakončen zkouškou. Podmínkou absolvování zkoušky je seminární práce. Zakončení je stejné pro prezenční i kombinovanou formu studia.
- Informace učitele
- Součástí tohoto sylabu předmětu jsou seznam doporučené literatury k jednotlivým okruhům osnovy, prezentace k jednotlivým přednáškám, literatura k okruhům seminárních prací a vybrané výzkumné práce a analýzy určené zejména pro kombinovanou formu studia (naleznete ve Studijních materiálech).
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět doktorského studia.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/leto2025/D_TFT