ZICH, František. Cultural Dimension of Regional Identity. In Cultural discourses of regionalisation. Szczecin. Szczecin: Faculty of Humanities at the University of Szczecin, 2015, p. 41-57. ISBN 978-83-64277-57-3.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Cultural Dimension of Regional Identity
Name in Czech Kulturní rozměr regionální identity
Authors ZICH, František (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Szczecin, Cultural discourses of regionalisation. Szczecin, p. 41-57, 17 pp. 2015.
Publisher Faculty of Humanities at the University of Szczecin
Other information
Original language English
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 50000 5. Social Sciences
Country of publisher Poland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/26138077:_____/15:#0000890
Organization unit Institute VSFS
ISBN 978-83-64277-57-3
Keywords (in Czech) Identita, kulturní identita, subkultura, Hlučínsko, historická zkušenost, modernizační procesy, územní společenství
Keywords in English Identity; cultural identity; subculture; Hlučínsko region; historical experience; modernization processes; territorial community
Tags AR 2015-2016, Bx, RIV_ne, xC1
Links GA13-23870S, research and development project.
Changed by Changed by: Ing. Dominika Moravcová, učo 21787. Changed: 13/4/2017 09:47.
Abstract
Hlučín region is a part of the Czech Republic with a most moving past. Given its location, it is situated in the part of the Moravian-Silesian Region, Opava District. During several generations in the course of the 20th century, the national identity of Hlučinsko population was exposed to dramatic pressures and changes as a results of the cross-border location. Hlučínsko region and its population represent a relatively distinguishable community of people with their own subculture and mechanisms of internal social control of its members contributing to permanent reproduction of their uniqueness. The present Hlučinsko population is characterized by a relatively high level of stability; its demographic structure in comparison with CR population shows standard age-and-education-related split. To a certain extent, the relation of Hlučinsko population to the Czech state and culture is still defensive with a view to maintaining their own authenticity. It is mainly reflected in the critical evaluation of the past and the era of the so-called real socialism. The core of the spiritual culture of most Hlucinsko population lies in the faith in God embraced in the spirit of the Catholic Church and in the respect for traditions. Under the influence of general modernization processes, especially with younger generations, we may observe changes in the ways of thinking in terms of distinct pragmatism and rationality; hedonism and individualism emerge as characteristic features of modern way of life.
Abstract (in Czech)
Hlučínsko je součást České republiky s velice pohnutým historickým osudem. Situačně jde o část Moravskoslezského kraje, okresu Opava. Národní identitu občanů Hlučínska byla v důsledku své příhraniční polohy, během několika generací v průběhu 20. století vystavena dramatickým tlakům a změnám. Hlučínsko a jeho obyvatelé tvoří relativně odlišitelné společenství lidí s vlastní subkulturou a s mechanismy vnitřní sociální kontroly svých příslušníků, přispívajících k permanentní reprodukci své unikátnosti. Současná populace Hlučínska se vyznačuje relativně vysokou mírou stability, její demografická skladba vykazuje ve srovnání s obyvatelstvem ČR standardní rozložení věkové i vzdělanostní. Vztah Hlučíňanů k českému státu a české kultuře je v důsledku snahy zachovat vlastní autenticitu stále do určité míry defenzivní. Projevuje se to především v důrazu na způsob hodnocení minulosti a ve velmi kritickém postoji k období tzv. reálného socialismu. Základem duchovní kultury většiny Hlučíňanů je víra v Boha osvojená v duchu katolické církve a respekt k tradicím. Pod vlivem obecných modernizačních procesů, zejména u mladších generací, se projevují změny ve způsobu myšlení ve smyslu výrazné praktičnosti a racionality, objevuje se hédonismus a individualismus jako typické rysy moderního způsobu života.
PrintDisplayed: 26/4/2024 06:30