SMEJKAL, Vladimír a Viktor PORADA. Možnosti preventivních bezpečnostních opatření, snižujících riziko kybernetické kriminality. In J. Ušiak, D. Kollár, J. Melková. Bezpečnostné fórum 2017. první. Banská Bystrica: Fakulta politických a medzinárodných vzťahov UMB v B. Bystrici. s. 448-456, 8 s. ISBN 978-80-972673-1-5. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Možnosti preventivních bezpečnostních opatření, snižujících riziko kybernetické kriminality
Název česky Možnosti preventivních bezpečnostních opatření, snižujících riziko kybernetické kriminality
Název anglicky Options preventive safety measures reduce the risk of cyber crime
Autoři SMEJKAL, Vladimír a Viktor PORADA.
Vydání první. Banská Bystrica, Bezpečnostné fórum 2017, od s. 448-456, 8 s. 2017.
Nakladatel Fakulta politických a medzinárodných vzťahov UMB v B. Bystrici
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
Organizační jednotka Vysoká škola finanční a správní
ISBN 978-80-972673-1-5
Klíčová slova česky kybernetická bezpečnost, kyberterorizmus, systém řízení bezpečnosti informací, digitální stopy, prevence, pachatelé.
Klíčová slova anglicky cyber security; cyberterrorism; Information Security Management System; digital traces; prevention.
Štítky AR 2017-2018, xD2
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Dominika Moravcová, učo 21787. Změněno: 11. 9. 2017 08:50.
Anotace
Příspěvek prezentuje dílčí výsledky teoretického výzkumu realizovaného v rámci zkoumání ochrany proti kyberútokům, ze kterého vyplývá, že základem efektivní ochrany jsou preventivní bezpečnostní opatření. Ze závěrů výzkumného šetření vyplývá, že je nezbytné budovat informační systémy jako systémy zabezpečené. Tím se sníží jejich zranitelnost, a možných hrozeb od pachatelů kybernetické kriminality a zejména kyberteroristů. Společně s tím musí být součástí preventivních opatření i nástroje pro zjišťování možných kyberútoků, aby na ně mohl vlastník aktiv reagovat. To se týká i nástrojů umožňujících rozkrýt, co se v systému či jeho komponentě odehrálo, aby bylo možno zajistit důkazy – digitální stopy. Tyto stopy mají dvojí význam: slouží k odhalení pachatele a dokázání jeho trestné činnosti, ale současně jsou zpětnovazebním zdrojem pro další vylepšování preventivních bezpečnostních opatření.
Anotace anglicky
Contribution presents the theoretical research results in protection against cyberatacts the examination of the basis of preventive security measures. The conclusions of the investigation has shown that it is necessary to build information systems as security systems. This will reduce their vulnerability and potential threats from the perpetrators of cybercrime, in particular cyberterrorists. Along with it must be part of preventive measures and tools to identify potential cyberattacks, so that they could respond owner of the assets. This also applies to tools enabling uncover what is in the system or its component took place in order to ensure that evidence - a digital footprint. These tracks have a double meaning: to detect perpetrators and prove his crime, but are also a source of feedback for further improvement of preventive security measures.
VytisknoutZobrazeno: 18. 4. 2024 11:37