N_DTR Dokazování v trestním řízení

Vysoká škola finanční a správní
léto 2017
Rozsah
2/1. 12 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
Garance
doc. JUDr. Eduard Bruna, Ph.D.
Katedra práva (FPSS, KP) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Hana Víchová
Předpoklady
Absolvování předmětu Trestní právo 1 a 2.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je umožnit studentům, aby zvládli základy dokazování ve smyslu a podle platné právní úpravy trestního práva procesního. To proto, že jednou ze dvou nejdůležitějších a zásadních činností OČTŘ při naplňování účelu trestního řádu, je právě dokazování. Podle ustanovení § 1 zákona 141/1961 Sb. v platném znění se kromě OČTŘ na zde uvedeném účelu podílejí a zároveň v součinnosti s nimi působí též strany. V rámci dokazování, tedy při zjišťování skutkového stavu věci o němž nejsou důvodné pochybnosti, § 2 odts.5 TŘ. Smyslem pak toho celého procesního postupu je zároveň zajištění práva na spravedlivý proces, který je současně také jedním z jeho dalších nejdůležitějších účelů. Výuka bude zaměřena především na zvládnutí základních pojmů a zásad dokazování, v souvislosti s propojením a využitím příslušných základních zásad trestního řízení. Neboť výsledek dokazování vždy rozhoduje o výsledku trestního procesu, správnosti, spravedlnosti a přesvědčivosti rozhodnutí a tím pochopitelně o jeho výchovném účinku. K tomu také směřuje celkové zaměření tohoto předmětu.
Osnova
  • 1. Obecný výklad - odraz základních zásad trestního řízení v dokazování. Prameny trestního řízení ve vztahu k dokazování. 2. Základní pojmy a základní zásady dokazování. 3. Ústavně zaručená práva a svobody v trestním řízení ve vztahu k provádění dokazování. 4. Předmět a rozsah dokazování. 5. Důkazní prostředky. 6. Členění důkazů. 7. Průběh dokazování. 8. Základní schéma Jednotlivých důkazních prostředků. 9. Výpověď obviněného a obžalovaného. Výpověď svědka. 10. Konfrontace, rekognice, vyšetřovací pokus, rekonstrukce, prověrka na místě. 11. Odborné vyjádření a znalecký posudek. 12. Ohledání osoby a věci, listinný důkaz, operativně pátrací prostředky. Vztah výsledků dokazování k rozhodování a jejich vliv na průběh a výsledky trestního řízení.
Literatura
    povinná literatura
  • CHMELÍK, J. a kol. Trestní řízení, Praha: A. Čeněk, 2014
  • Trestní předpisy ÚZ, A. Čeněk , nejnovější vydání
  • JELÍNEK, J. a kol. Trestní zákoník a trestní řád, 6. aktualizované vydání podle stavu k 1. 2. 2016. Mimo jiné BRUNA, E. spoluautorství Trestní řád §302 až 471. Leges: Praha, 2016, ISBN 978-80-7502-106-9.
  • JELÍNEK, J. a kol. Trestní právo procesní. Praha: Leges, 2016.
    doporučená literatura
  • Jakákoliv aktuální vysokoškolská učebnice trestního práva procesního
Výukové metody
Přednášky a cvičení v prezenční formě, řízené skupinové konzultace v kombinované formě; minimální povinná účast na cvičeních/seminářích v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%.
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zápočtem a ústní zkouškou. Kritériem pro udělení zápočtu je vypracování seminární práce na zadané téma (minimum 50% bodů)a absolvování písemného testu, který se skládá z 30 otázek (minimum 50% bodů). Kritériem pro složení ústní zkoušky je úspěšné zodpovězení 1 z 15 zkušebních otázek.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, zima 2021, zima 2022, zima 2023, zima 2024.