HODULA, Martin, Zlatuše KOMÁRKOVÁ and Lukáš PFEIFER. The relationship between capital and liquidity prudential instruments. Journal of Regulatory Economics. Switzerland: Springer, vol. 59, No 1, p. 47-70. ISSN 0922-680X. 2021.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name The relationship between capital and liquidity prudential instruments
Name in Czech Vztah mezi kapitálem a obezřetnostními nástroji likvidity
Authors HODULA, Martin (203 Czech Republic, guarantor), Zlatuše KOMÁRKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Lukáš PFEIFER (203 Czech Republic).
Edition Journal of Regulatory Economics, Switzerland, Springer, 2021, 0922-680X.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/04274644:_____/21:#0000703
Organization unit University of Finance and Administration
UT WoS 000591562200001
Keywords (in Czech) Obezřetnostní regulace; Kapitálové rezervy; Požadavky na likviditu; Interakce
Keywords in English Prudential regulation; Capital reserves; Liquidity requirements; Interaction
Tags AR 2020-2021, odmeny_2021, RIV_2021, xJ1
Changed by Changed by: Bc. Jan Peterec, učo 24999. Changed: 15/4/2021 11:32.
Abstract
Basel III introduced unweighted capital standard and new regulatory liquidity standards to complement the revised risk-weighted capital requirements. This change in banking sector regulation raised questions on how the capital and liquidity requirements interact and how they should be jointly treated. In the paper, we assess how a regulatory and a subsequent economic shock, and banks’ subsequent response to it, affects compliance with the four regulatory requirements. We find that the capital and liquidity requirements can act as both, substitutes and complements, depending on the adjustment strategy banks choose to react to these shocks. We assert that to be able to properly calibrate macroprudential policy measures such as the counter-cyclical capital buffer, it is vital for macroprudential authorities to look at the initial levels of the other required ratios as well as to monitor banks’ subsequent response.
Abstract (in Czech)
Basel III zavedl nevážený kapitálový standard a nové regulační standardy likvidity, které doplnily revidované rizikově vážené kapitálové požadavky. Tato změna v regulace bankovního sektoru vyvolala otázky, jak interagují kapitálové a likvidní požadavky a jak by s nimi mělo být zacházeno společně. V článku hodnotíme, jak a regulační a následný ekonomický šok a následná reakce bank na něj, ovlivňuje soulad se čtyřmi regulačními požadavky. Zjistili jsme, že hlavní město a požadavky na likviditu mohou působit jako, nahrazovat a doplňovat, v závislosti na strategie přizpůsobení se banky rozhodly na tyto šoky reagovat. Tvrdíme to, abychom byli schopni správně kalibrovat makroobezřetnostní politická opatření, jako jsou proticyklická kapitálová rezerva, je pro makroobezřetnostní orgány životně důležité podívat se na počáteční úrovně dalších požadovaných ukazatelů a také k monitorování následné reakce bank.
PrintDisplayed: 19/4/2024 13:39