SCHULZ, Bastian. The Cum-ex Case: A Look at Germany. Online. ACTA VŠFS. Praha: Vysoká škola finanční a správní, a.s., 2021, vol. 15, No 1, p. 49-62. ISSN 1802-792X. [citováno 2024-04-24]
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name The Cum-ex Case: A Look at Germany
Name in Czech Případ Cum-ex: Pohled na Německo
Authors SCHULZ, Bastian
Edition ACTA VŠFS, Praha, Vysoká škola finanční a správní, a.s. 2021, 1802-792X.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit University of Finance and Administration
Keywords (in Czech) daňové podvody, daně z dividend, obchodování typu cum-ex, daňové úniky, srážková daň
Keywords in English tax fraud; dividend taxes; cum-ex trading; tax evasion; withholding tax
Tags AR 2021-2022, nehodnoceno_afiliace_není_k_VŠFS, odmeny_2022, xJ4
Changed by Changed by: Bc. Jan Peterec, učo 24999. Changed: 20/10/2021 13:58.
Abstract
This paper focuses on a particular form of stock-market trades around ex-dividend days, so-called “cum-ex” transactions, which have resulted in major revenue losses due to illegitimate tax refunds in Germany and other European nations. Until 2012, the loophole in the German withholding tax scheme made it possible for cum-ex traders to receive withholding-tax certificates without prior withholding-tax payment. Because a certain category of investors might use the tax certificates to gain a tax exemption, this opened up the prospect of a particular form of tax arbitration. It was not until 2018 that a crossborder investigation team called the Cum-Ex Files revealed the scandal to its full extend. This paper will mainly focus on the cum-ex scandal in Germany since the literature on the topic is very limited.
Abstract (in Czech)
Tento článek se zaměřuje na zvláštní formu obchodů na akciových trzích ve dnech ex-dividend, takzvané „cum-ex“ transakce, které vedly k velkým ztrátám příjmů v důsledku neoprávněného vracení daní v Německu a dalších evropských zemích. Až do roku 2012 umožňovala mezera v německém systému srážkové daně obchodníkům cum-ex získat potvrzení o srážkové dani bez předchozího zaplacení srážkové daně. Vzhledem k tomu, že určitá kategorie investorů mohla tyto certifi káty využít k získání osvobození od daně, otevřela se tím možnost zvláštní formy daňové arbitráže. Teprve v roce 2018 přeshraniční vyšetřovací tým nazvaný Cum-Ex Files odhalil skandál v plné šíři. Tento článek se zaměří především na skandál Cum-Ex v Německu, protože literatura k tomuto tématu je velmi omezená.
PrintDisplayed: 24/4/2024 05:00